3 sposoby na ukojenie obolałych mięśni po treningu

Spis treści:

      »Stretching
      »Lód na mięśnie
      »Słuchaj swojego ciała
      »Znajdź odpowiednią dla siebie formę
      »Wnioski


Ćwiczenia fizyczne są bardzo korzystne dla organizmu, ale mogą też być trudne dla mięśni. Nawet po kilku sesjach prawdopodobnie będziesz odczuwać ból w miejscach, w których nigdy wcześniej go nie odczuwałeś. Powrót na siłownię po przerwie w ćwiczeniach zawsze jest trudny, ale dzięki odpowiednim strategiom możesz sprawić, że będzie mniej bolesny i bardziej satysfakcjonujący. Bolące mięśnie po treningu są nie tylko irytujące, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Bolące mięśnie świadczą otym, że trening był intensywny, a organizm reaguje na bodźce, rosnąc w siłę i sprawność. Jeśli jednak nie podejmiesz środków łagodzących ból mięśni po treningu, może on prowadzić do dalszych komplikacji. Nie pozwól, by nadmierny wysiłek fizyczny zrujnował Ci dzień lub, co gorsza,tydzień! Oto 3 sposoby na złagodzenie bólu mięśni po treningu.


Stretching


Rozciąganieto najbardziej podstawowy sposób na złagodzenie bólu mięśni po treningu. Ale nie wszystkie rodzaje rozciągania są sobie równe! Stretching to najlepszy sposób na rozluźnienie mięśni po treningu. Zmniejsza gromadzenie się kwasu mlekowego, zwiększa przepływ krwi do mięśni i zmniejsza ryzyko kontuzji. W rzeczywistości rozciąganie jest tak korzystne, że powinno się je wykonywać przed każdym treningiem. Rozciąganie po treningu jest szczególnie pomocne dla osób uprawiających sporty wymagające intensywnego biegania lub chodzenia, takie jak koszykówka, jogging, piłka nożna czy tenis. Może być również pomocne dlaosób uprawiających ćwiczenia siłowe z ciężarkami. Najważniejsze jest, aby rozciągać się do momentu poczucia lekkiego naciągnięcia mięśnia, alenie do bólu. Rozciąganie w trakcie odczuwania silnych bólów i dolegliwości może w rzeczywistości spowodować ich nasilenie. Dzieje się tak dlatego, że organizm będzie walczył z ruchami, co spowoduje nasilenie bólu.


Lód na mięśnie


Chociaż lód nie jest najlepszy dla mięśni podczas treningu, doskonale nadaje się do zmniejszania obrzęku i bólu po jego zakończeniu. Lód jest świetnym sposobem na złagodzenie bólu mięśni po treningu, ponieważ może pomóc zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Obrzęk i stan zapalny to reakcje na przepracowane mięśnie, które mogą powodować ból i utrudniać poruszanie się. Lód po treningu jest szczególnie pomocny w przypadku uprawiania sportów wymagających podnoszenia ciężarów lub biegania. Jeśli oblewasz mięśnie po treningu, zalecamy także rozciąganie. Lód i rozciąganie mogą pomóc w szybszym powrocie do zdrowia i zmniejszyć ryzyko kontuzji.


Słuchaj swojego ciała


Takwestia może wydawać się oczywista, ale wymaga starannego rozważenia i uwagi. Jeśli odczuwasz nadmierną bolesność po treningu, najprawdopodobniej zrobiłeś zbyt wiele. Możesz odczuwać dyskomfort i bólmięśni, ale nie powinieneś doświadczać wyniszczającego bólu, który utrudniałby Ci poruszanie się. Jest to znak, że za bardzo się forsowałeśi musisz się ograniczyć. Po treningu powinieneś odczuwać lekkie pieczenie w mięśniach. Jest to znak, że pracujesz nad nimi, ale nie są one przepracowane. Gdy odczuwasz pieczenie, powinieneś mieć także poczucie, że możesz bez problemu kontynuować trening. Jeśli ból nie ustępuje, prawdopodobnie należy zwolnić i zmniejszyć intensywność treningu.


Znajdź odpowiednią dla siebie formę


Niektóre formy ćwiczeń lepiej niż inne łagodzą bolesność mięśni. Na przykład jogai pływanie świetnie regenerują mięśnie, nie powodując dalszego bólu. Jeśli jednak konkretny trening powoduje zbyt duży ból, być może trzeba będzie po prostu zmienić formę ćwiczeń na inną. Szybkie wyszukiwanie w Google pokazuje, że istnieje mnóstwo różnych sposobów na ćwiczenie, więcnie powinieneś czuć się zmuszony do kontynuowania tego samego treningu,jeśli powoduje on zbyt wiele bólów. Kilka ćwiczeń o niewielkim wpływie na organizm to pływanie, jazda na rowerze, joga, tai chi, a nawet pilates. Każde z tych ćwiczeń świetnie tonizuje i wzmacnia mięśnie, a ponadto jest mniej prawdopodobne, że spowoduje tak silny ból, jak np. bieganie czy skakanie na trampolinie.


Wnioski


Obolałe mięśnie po treningu są normalną częścią procesu fitness. Jeśli jednak odczuwasz nadmierny ból mięśni, prawdopodobnie za bardzo się forsujesz imusisz zwolnić tempo ćwiczeń. Pocenie się jest dobrym znakiem, że ćwiczyłeś zbyt intensywnie. Jeśli ćwiczysz już od jakiegoś czasu, zauważysz, że twoje ciało zaczyna się do tego dostosowywać i ból mięśni będzie coraz mniejszy. W miarę dalszych ćwiczeń mięśnie stają się silniejsze i mogą wytrzymać bardziej intensywny trening. Ćwiczenia fizyczne są bardzo korzystne dla organizmu, ale mogą też być ciężkie dlamięśni. Jeśli jednak zastosujesz się do tych trzech wskazówek, możesz złagodzić ból i dyskomfort związany z obolałymi po treningu mięśniami i być na dobrej drodze do lepszego zdrowia i kondycji.


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *